O gimnazjum

Waldorfskie Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Krakowie działa od września 2012 roku.

Najstarsi uczniowie pierwszej w Krakowie Waldorfskiej Szkoły Podstawowej w roku szkolnym tj. 2009/10 jako pierwsi opuścili jej mury.
Z każdym rokiem szkolnym powiększa się grono naszych uczniów, których rodzice wybrali pedagogikę waldorfską jako drogę wychowania swoich dzieci. Dla nich, oraz wszystkich innych uczniów, pragnących kontynuować naukę w duchu pedagogiki steinerowskiej postanowiliśmy założyć gimnazjum, w którym za główny cel stawia się rozwój indywidualnej jednostki i wychowanie do wolności, które są podstawowymi potrzebami człowieka współczesnego świata.

Rudolf Steiner mówił, że być wolnym to znaczy słuchać siebie, brać siebie w posiadanie.
Prawdziwa wartość człowieka to jego rozwój wewnętrzny - radość, miłość, życie w prawdzie i służbie drugiemu człowiekowi.
Przewodnią myślą tej pedagogiki jest nawiązywanie do faz rozwojowych człowieka w aspekcie duchowym, psychicznym i fizycznym.
Opiera się ona na następujących rozwiązaniach:

• nauczanie i uczenie się przedmiotów w tzw. cyklach zajęć podstawowych - epokach
  • położenie akcentu na słowo mówione, pisane i drukowane jako nośnik wartości kulturalnych i edukacyjnych
  • położenie akcentu na kształcenie artystyczno-praktyczne
  • edukacja ekologiczna - uprawa i prowadzenie ogrodu biodynamicznego
  • edukacja muzyczna
  • zajęcia praktyczne – praca w drewnie, glina, szycie na maszynach
  • nauczanie dwóch języków obcych
  • tolerancja religijna i pielęgnowanie różnic między ludźmi
  • aktywne uczestnictwo rodziców w procesie edukacji
  • cotygodniowe samokształcenie nauczycieli

Stawiając kolejne kroki ku zbudowaniu pełnej dwunastoletniej szkoły waldorfskiej, pragniemy ogłosić powstanie gimnazjum od września 2012 roku.

Osoby zainteresowane naszym gimnazjum prosimy o kontakt z sekretariatem, bądź panią Donatą Dudą.
Zapraszamy rodziców zainteresowanych tą alternatywną pedagogiką do przemyślenia naszej propozycji  i śledzenia strony internetowej naszej szkoły, gdzie będą się pojawiać się aktualności dotyczące tego tematu.